Label Language Continues to Confuse Consumers

Garth Ruff, OSU Extension Educator, Henry County

I have always been curious about what goes through a person’s mind while shopping at the grocery store. In the past couple of weeks, I have read several articles regarding consumer surveys, gauging consumer wants and purchasing habits when at the grocery store. I shared one such article in my weekly online newsletter titled, Informed Consumers Won’t Pay More For ‘Natural’. In this experiment researchers at Arizona State University polled 663 beef eaters about their willingness to pay for steak labeled with different attributes: one of which being natural. Half of the participants were provided with the definition of natural and half were not.

In summary, those who were provided the definition of Continue reading

To Finish or Sell at Weaning

Clif Little, OSU Extension Educator, Guernsey County

The economics of selling lambs at weaning or finishing them out is heavily influenced by the cost of feed. Assuming at your facility, you have the option of selling lightweight weaned lambs or finishing them, let us compare the two scenarios.

Feed prices may vary considerably and a recent check with local dealers revealed a range in cost for 14-16 % crude protein grower/finisher feed of $136.40 – $207.00 per ton. Prices will vary throughout the area and it is possible to custom blend your own recipe even cheaper. However, Continue reading