2022 Ohio State Fair Dog Show Results

Wednesday Results:

  • Coral Young, 14th Place in Rally Novice B with Kayla
  • Kate Crow, 4th Place in Rally Intermediate B with Zita
  • Kate Crow, 6th Place in Freestyle Singles with Zita

Thursday Results:

  • Kate Crow, 4th Place in Rally Intermediate B with Zita
  • Kate Crow, 2nd Place in Senior You and Your Dog with Zita
  • Lacie Bachman, 11th Place in Senior You and Your Dog with Ace
  • Coral Young, 15th Place in Senior You and Your Dog with Casey

Friday Results:

  • Kate Crow, 3rd Place in Rally Intermediate B with Zita

Saturday Results:

  • Kate Crow, 5th Place in Novice B with Zita
  • Kate Crow, 4th Place in Rally Intermediate B with Zita

Saturday Agility Results:

  • Coral Young, Gold in Standard on Lead with Casey
  • Coral Young, Gold in Standard Level 1 with Kayla
  • Kate Crow, Gold in Standard Level 1 with Shadow
  • Lacie Bachman, Gold in Standard Level 1 with Ash

Sunday Agility Results:

  • Coral Young, Gold in Standard on Lead with Casey
  • Coral Young, Gold in Standard Level 1 with Kayla
  • Kate Crow, Gold in Standard Level 1 with Shadow
  • Lacie Bachman, Gold in Standard Level 1 with Ash

Sunday Agility (Jumper) Results:

  • Coral Young, Gold in Jumpers on Lead with Casey
  • Johnny Crow, Bronze in Jumpers on Lead with Kodiak
  • Coral Young, Gold in Jumpers Level 1 with Kayla
  • Kate Crow, Gold in Jumpers Level 1 with Shadow
  • Lacie Bachman, Gold in Jumpers Level 1 with Ash

Sunday Agility MSD Results:

  • Coral Young, Gold in MSD on Lead with Casey
  • Kate Crow, Gold in MSD Level 1 with Shadow
  • Lacie Bachman, Gold in MSD Level 1 with Ash
  • Coral Young, Gold in MSD Level 2 with Kayla

Exhibitor Versatility Award: Kate Crow

5 Total 2022 OSF Championships: Kate Crow

Kate Crow: Dog Poster – Senior, 6th Place

For a complete list of 2022 Ohio State Fair Dog Show Results, click here.

2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Skillathon Results: Swine

Congrats to the following Fairfield County youth who placed in their respective species for the 2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Swine Skillathon!

OSF Virtual Swine Skillathon Results:

  • Age 10: Reagan Boucher, 6th Place; Karson Kistler, 7th Place
  • Age 11: Hudson Miller, 8th Place
  • Age 14: Brock Terry, 5th Place
  • Age 15: Morgan Love, 6th Place
  • Age 16: Grace Ahrens, 2nd Place
  • OSF Virtual Swine Skillathon Participants: Hayden Barber, Maci Barber, Emily Burke, Grady Filson, Christian Galloway, Kaeda Miller, Reid Strickler, Emilie Webb, Demi Lee, Alexis Morgan, Raegan Needs, Nicole Terry

OSF In-Person Swine Skillathon Results:

  • Age 11: Demi Lee, 10th Place
  • Age 12: Brin-Leigh Hoisington, 9th Place
  • Age 15: Henry Hoisington, 2nd Place

These Fairfield County 4-H Swine Exhibitors have met their Fairfield County Junior Fair Skillathon Requirement by participating in at least one Skillathon. For a full list of results from Ohio State Fair Skillathons and for upcoming Skillathon events, visit: https://ohio4h.org/animalsciences/ohio-4-h-skillathons

2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Skillathon Results: Rabbits

Congrats to the following Fairfield County youth who placed in their respective species for the 2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Rabbit Skillathon!

OSF Virtual Rabbit Skillathon Results:

  • Age 8/9: Kenley Wiseman, 1st Place; Julianne Phillips, 10th Place
  • Age 10: Eryn Raver, 1st Place; Evan Raver 4th Place; Gracie Weber, 9th Place
  • Age 12: Parker Reese, 6th Place
  • Age 14: Campbell Reese, 3rd Place; Elise Ryan, 6th Place; Emma Raver, 7th Place
  • Age 15: Alexandria Schmelzer, 4th Place
  • Age 17: Bailey Senften, 8th Place; Trinitiy Craiglow, 9th Place
  • Top 25 Overall Awards: Eryn Raver, 4th Place; Alexandria Schmelzer, 15th Place; Kenley Wiseman, 17th Place
  • OSF Virtual Rabbit Skillathon Participant: Liam Sebastian Coulter, Hannah Hurst, Hallie Nicodemus, Taylor Phillips, Mollie Smithberger, Kirra Wiseman

OSF In-Person Rabbit Skillathon Results:

  • Age 10: Gracie Weber, 1st Place; Sophia Schumm, 8th Place
  • Age 11: Scarlett Freeland, 2nd Place; Daisy D’Amico, 7th Place; Hunter Basnett, 8th Place
  • Age 12: Rachel Sponseller, 3rd Place
  • Age 13: Lauren Wilson, 7th Place; Troy Bullock, 9th Place
  • Age 14: Charlie Sponseller, 3rd Place; Nolan Shaffer, 9th Place
  • Age 16: Elise Bartholomew, 1st Place; Logan Hampton, 3rd Place; Katelynn Lykins 5th Place

These Fairfield County 4-H Rabbit Exhibitors have met their Fairfield County Junior Fair Skillathon Requirement by participating in at least one Skillathon. For a full list of results from Ohio State Fair Skillathons and for upcoming Skillathon events, visit: https://ohio4h.org/animalsciences/ohio-4-h-skillathons

2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Skillathon Results: Poultry

Congrats to the following Fairfield County youth who placed in their respective species for the 2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Poultry Skillathon!

OSF Virtual Poultry Skillathon Results:

  • Age 8/9: Connor Bergados, 10th Place
  • Age 10: Gracie Weber: 7th Place
  • Age 12: Parker Reese: 3rd Place
  • Age 13: Troy Bullock, 6th Place
  • Age 14: Campbell Reese, 2nd Place; Carter Bergados, 7th Place, Summer Barrett, 9th Place
  • Age 15: Alexandra Schmelzer, 7th Place
  • Age 16: Hannah Brown, 5th Place
  • Age 17: Trinitiy Craiglow, 6th Place
  • Age 18: Ashley Love, 5th Place
  • Top 25 Overall Awards: Parker Reese, 13th Place; Campbell Reese, 22nd Place
  • OSF Virtual Poultry Skillathon Participant: Nolan Shaffer, Cameron Brown

OSF In-Person Poultry Skillathon Results:

  • Age 8/9: Garrett Basnett, 4th Place
  • Age 11: Hunter Basnett, 5th Place
  • Age 12: Parker Reese, 9th Place
  • Age 13: Sophia Preston, 4th Place; Troy Bullock, 6th Place

These Fairfield County 4-H Poultry Exhibitors have met their Fairfield County Junior Fair Skillathon Requirement by participating in at least one Skillathon. For a full list of results from Ohio State Fair Skillathons and for upcoming Skillathon events, visit: https://ohio4h.org/animalsciences/ohio-4-h-skillathons

2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Skillathon Results: Goats

Congrats to the following Fairfield County youth who placed in their respective species for the 2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Goat Skillathon!

OSF Virtual Goat Skillathon Results:

  • Age 8/9: Drake Amick, 6th Place
  • Age 13: Hannah Hurst, 2nd Place; Delaney Amick, 7th Place
  • Age 16: Taylor Amick, 4th Place
  • Age 17: Coral Young, 6th Place

OSF In-Person Goat Skillathon Results:

  • Age 10: Evan Walters, 2nd Place
  • Age 12: Abigail Walters, 7th Place
  • Age 13: Julia Cowdrey, 3rd Place; Troy Bullock, 4th Place
  • Age 14: Logan Basnett, 8th Place; Nolan Shaffer, 9th Place

These Fairfield County 4-H Goat Exhibitors have met their Fairfield County Junior Fair Skillathon Requirement by participating in at least one Skillathon. For a full list of results from Ohio State Fair Skillathons and for upcoming Skillathon events, visit: https://ohio4h.org/animalsciences/ohio-4-h-skillathons

2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Skillathon Results: Dogs

Congrats to the following Fairfield County youth who placed in their respective species for the 2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Dog Skillathon!

OSF Virtual Dog Skillathon Results:

  • Age 8/9: Kenley Wiseman, 2nd Place
  • Age 10: Gracie Weber, 8th Place
  • Age 12: Kirra Wiseman, 4th Place
  • Age 14: Nolan Shaffer, 6th Place
  • Age 15: Liam Sebastian Coulter, 8th Place
  • Age 17: Coral Young, 6th Place
  • Age 18: Ashley Love, 1st Place
  • Top 25 Overall Awards: Kirra Wiseman, 11th Place; Kenlsey Wiseman, 12th Place; Ashley Love, 14th Place
  • OSF Virtual Dog Skillathon Participant: Bailey Senften

OSF In-Person Dog Skillathon Results:

  • Age 15: Lacie Bachman, 3rd Place
  • Age 17: Coral Young, 1st Place
  • Age 18: Kate Crow, 1st Place

These Fairfield County 4-H Dog Exhibitors have met their Fairfield County Junior Fair Skillathon Requirement by participating in at least one Skillathon. For a full list of results from Ohio State Fair Skillathons and for upcoming Skillathon events, visit: https://ohio4h.org/animalsciences/ohio-4-h-skillathons

2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Skillathon Results: Dairy

Congrats to the following Fairfield County youth who placed in their respective species for the 2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Dairy Skillathon!

OSF Virtual Dairy Skillathon Results:

  • Age 11: Addyson Kalisik, 6th Place

OSF In-Person Dairy Skillathon Results:

  • Age 8/9: Carrington Kohler, 3rd Place
  • Age 18: Danielle Miller, 5th Place

These Fairfield County 4-H Dairy Exhibitors have met their Fairfield County Junior Fair Skillathon Requirement by participating in at least one Skillathon. For a full list of results from Ohio State Fair Skillathons and for upcoming Skillathon events, visit: https://ohio4h.org/animalsciences/ohio-4-h-skillathons

2022 Ohio State Fair Virtual Skillathon Results: Cavy

Congrats to the following Fairfield County youth who placed in their respective species for the 2022 Ohio State Fair Virtual Cavy Skillathon!

OSF Virtual Cavy Skillathon Results:

  • Age 10: Gracie Weber, 3rd Place
  • Age 11: Hallie Nicodemus, 5th Place
  • Top 25 Overall Awards: Gracie Weber, 21st Place

For a full list of results from Ohio State Fair Skillathons and for upcoming Skillathon events, visit: https://ohio4h.org/animalsciences/ohio-4-h-skillathons

2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Skillathon Results: Beef

Congrats to the following Fairfield County youth who placed in their respective species for the 2022 Ohio State Fair Virtual and In-Person Beef Skillathon!

OSF Virtual Beef Skillathon Results:

  • Age 13: Reagan Rowley, 8th Place
  • Age 14: Ashton Huffman, 8th Place
  • Age 15: Morgan Love, 4th Place
  • Age 17: Ronnie Rowley, 2nd Place
  • Top 25 Overall Awards: Morgan Love, 7th Place; Ronnie Rowley, 24th Place
  • OSF Virtual Beef Skillathon Participant: Mason Love

OSF In-Person Beef Skillathon Results:

  • Age 15: Maddox Cupp, 5th Place
  • Age 17: Mason Love, 3rd Place

These Fairfield County 4-H Beef Exhibitors have met their Fairfield County Junior Fair Skillathon Requirement by participating in at least one Skillathon. For a full list of results from Ohio State Fair Skillathons and for upcoming Skillathon events, visit: https://ohio4h.org/animalsciences/ohio-4-h-skillathons

Congrats to Ohio State Fair Project Winners (non-livestock)

The non-livestock results from the 2022 Ohio State Fair are posted online. Click here to see a complete list.

Clothing:

Rian Raver, Sundresses and Jumpers, Outstanding of the Day

Saige Howard, Sew for Others – Junior, Outstanding of the Day

Hannah Brown, Dress Up Daywear, Clock Trophy Winner

Julia Ribo, Sew Fun – Senior, Outstanding of the Day

Mary Cate Kitsmiller, Clothes for High School and College, Outstanding of the Day

Scarlett R. Sims, Designed By Me, Outstanding of the Day

Rachel Sponseller, Ready, Set, Sew Active, Outstanding of the Day

Creative Arts:

Isabella Byrd, Get Started in Art – Senior, Outstanding of the Day

Jaela Kim, Seeing Through Graphic Design, Outstanding of the Day

Creative Arts – Cake Decorating:

Alexis Kline, Cake Decorating Advanced – Junior, Clock Trophy Winner

Communications:

Gracie Weber, Demonstration – Junior, Outstanding of the Day

Companion Animals:

Hannah Jones, You & Your Dog Interview (Ages 8-10), Outstanding of the Day

Gracie Weber, Reptiles & Amphibians (Age 8+), Honorable Mention

Engineering Excitement:

Kendall Wild, Science Fun with Electricity, Outstanding of the Day

Family Life:

Megan Maloney, Babysitting, Outstanding of the Day

Food and Nutrition:

Charlotte Werner, Yeast Breads on The Rise, Outstanding of the Day

Julia Luallen, Kitchen Boss, Outstanding of the Day

Cece Woods, Sports Nutrition – Senior, Outstanding of the Day

Health:

Max Sims, Staying Healthy-Junior, Clock Trophy Winner

Matthew Taylor, First Aid in Action-Junior, Outstanding of the Day

Home Decorating:

Sophia Preston, Makeover My Space-Junior, Clock Trophy Winner

Leadership:

Kate Johnson, Club Leadership, Clock Trophy Winner

Grace Terflinger, Leadership Self-Determined (Camp Counseling), Outstanding of the Day

Photography:

Daisy D’Amico, Controlling the Image – Level 2, Outstanding of the Day

STEM:

Gracie Weber, From Airedales to Zebras – Vet Science I, Outstanding of the Day

Shooting Sports:

Alayna Leppert, Shooting Sports-Archery, Junior, Outstanding of the Day

Brendan Logsdon, Shooting Sports-Archery, Senior, Outstanding of the Day

Natural Resources:

Josiah Edwards, Beekeeping – Junior, Clock Trophy Winner

Gracie Weber, Outdoor Adventurer: Beginning Fishing, Outstanding of the Day

Lucille Fish, Explore the Outdoors, Outstanding of the Day

Julia Ribo, Grow Your Own Vegetables, Clock Trophy Winner

Workforce Prep:

Brin-Leigh Hoisington, Workforce Prep – Junior, Clock Trophy Winner