Congrats to Ohio State Fair Project Winners (non-livestock)

The non-livestock results from the 2022 Ohio State Fair are posted online. Click here to see a complete list.

Clothing:

Rian Raver, Sundresses and Jumpers, Outstanding of the Day

Saige Howard, Sew for Others – Junior, Outstanding of the Day

Hannah Brown, Dress Up Daywear, Clock Trophy Winner

Julia Ribo, Sew Fun – Senior, Outstanding of the Day

Mary Cate Kitsmiller, Clothes for High School and College, Outstanding of the Day

Scarlett R. Sims, Designed By Me, Outstanding of the Day

Rachel Sponseller, Ready, Set, Sew Active, Outstanding of the Day

Creative Arts:

Isabella Byrd, Get Started in Art – Senior, Outstanding of the Day

Jaela Kim, Seeing Through Graphic Design, Outstanding of the Day

Creative Arts – Cake Decorating:

Alexis Kline, Cake Decorating Advanced – Junior, Clock Trophy Winner

Communications:

Gracie Weber, Demonstration – Junior, Outstanding of the Day

Companion Animals:

Hannah Jones, You & Your Dog Interview (Ages 8-10), Outstanding of the Day

Gracie Weber, Reptiles & Amphibians (Age 8+), Honorable Mention

Engineering Excitement:

Kendall Wild, Science Fun with Electricity, Outstanding of the Day

Family Life:

Megan Maloney, Babysitting, Outstanding of the Day

Food and Nutrition:

Charlotte Werner, Yeast Breads on The Rise, Outstanding of the Day

Julia Luallen, Kitchen Boss, Outstanding of the Day

Cece Woods, Sports Nutrition – Senior, Outstanding of the Day

Health:

Max Sims, Staying Healthy-Junior, Clock Trophy Winner

Matthew Taylor, First Aid in Action-Junior, Outstanding of the Day

Home Decorating:

Sophia Preston, Makeover My Space-Junior, Clock Trophy Winner

Leadership:

Kate Johnson, Club Leadership, Clock Trophy Winner

Grace Terflinger, Leadership Self-Determined (Camp Counseling), Outstanding of the Day

Photography:

Daisy D’Amico, Controlling the Image – Level 2, Outstanding of the Day

STEM:

Gracie Weber, From Airedales to Zebras – Vet Science I, Outstanding of the Day

Shooting Sports:

Alayna Leppert, Shooting Sports-Archery, Junior, Outstanding of the Day

Brendan Logsdon, Shooting Sports-Archery, Senior, Outstanding of the Day

Natural Resources:

Josiah Edwards, Beekeeping – Junior, Clock Trophy Winner

Gracie Weber, Outdoor Adventurer: Beginning Fishing, Outstanding of the Day

Lucille Fish, Explore the Outdoors, Outstanding of the Day

Julia Ribo, Grow Your Own Vegetables, Clock Trophy Winner

Workforce Prep:

Brin-Leigh Hoisington, Workforce Prep – Junior, Clock Trophy Winner

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.